Kadınlar için kozmetik ve krem şeçimi çok önem gösterilmesi ve doğru ürünlerin tercih edilmesindeki ilk yapılacak şey,cilt tipinizi öğrenmek olacaktır.

Kadın cildine uygun ürünü tercih etmelidir, cilt tipiniz hangisi olursa olsun nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.

Kadınlar makyaj yapıyorlarsa mutlaka cildini yine cilt tipine uygun olan temizleyicilerle makyaj malzemelerinden arındırmalı ve nemlendirici uygulamalıdır.

Kadınlar cildine dikkat etmezse yaşlılık etkileri daha erken ve yoğun olarak görülür, bu etkilerin yanı sıra başka sağlık problemleri de görülebilir.

Cilt tipleri farklılık göstermektedirler her cilt tipinin ihtiyacı farklıdır, kuru bir cilde yağlı ciltler için olan ürün kullanılmaz.

Kadınlarda kuru ciltlerde görünüm mat, yağ ve nem oranı çok düşüktür,beyaz ve esmer cilt tiplerinde rastlanabilir.

kadin cildi icin kozmetik
kadin cildi icin kozmetik

Gözenekleri dar ve kapalıdır. Kuru cilde sahip olan kadınların kullanması gereken ürünler Krem , süt temizleyici, alkol içermeyen tonikler, yoğun içeriğe sahip olan nemlendiriciler.

Nemlendirici yağlardan oluşan gece kremleri, nem ve yağ bakımından cildinizi zenginleştirecek maskeler, yine zengin içerikli peeling ürünleri tercih edilmelidir.

Kadınlarda yağlı ciltlerde ise görünüm parlak ve yağlıdır gözenekler geniş ve açık içleri doludur siyah nokta ve sivilce oluşumuna elverişli cilt tipidir.

Bilinen başka bir problemi olmayan yağlı cilde sahip olan kadınlar alkollü tonikler, jel tipi temizleyiciler, hafif nemlendiriciler, peeling kremleri ve sıkılaştırıcı maskeler kullanabilirler.

Hassas olan yağlı cilt tiplerin de ise kadınlar daha dikkatli ürün seçimi ve daha özenli bakım yapmalıdır.

Yağlı bir tip olmasına rağmen nem oranı düşüktür, hassasiyet oranında kızarıklıklar ve pul pul oluşumlar gözlemlenebilir.

kadin cildi icin kozmetik
kadin cildi icin kozmetik

Süt temizleyiciler, alkolsüz tonikler, hafif nemlendiriciler, hassasiyet için kullanılan kremler, yağlar , ve pomatlar, dengeleyici maskeler kullanılabilir.

Bu tip cilde sahip olan kadınların dikkat etmesi gereken bir konuda, bu cilt tipinin zamanla kırışmaktan ziyade sarkma ve gevşeme eğilimininde olmasıdır.

Orta yaşlardan itibaren kadınların sıkılaştırıcı etkisi bilinen ürünleri kullanması faydalı olacaktır.

Akneli yağlı ciltler yağ salgılanması anormal olduğundan sürekli parlak yağlı bir görünüme sahiptir.

Bu cilt tipine sahip olan kadınlar mutlaka dermatolog gözetiminde medikal açıdan yine medikal olan ürünler kullanmalıdırlar.