Kadınlarda Pudrayı Doğru Sürmek oldukça önemli ve hassas bir konudur, makyaj yapan kadınların can dostudur diyebiliriz.

Peki makyaj çantalarından eksik olmayan pudranın kadınlar için önemi nedir? Pudra kırışıklıkları, izleri kapatan, cildi daha pürüzsüz göstermeye yarayan kozmetik bir üründür.

Kadınlar pudrayı tenini matlaştırmak için kullandığı gibi makyajı yüze sabitlemek için de kullanır. Hoş kokulu pudraların makyajı sabitleme özelliğiyle makyajın uzun süre kalmasını sağlaması da kadınların tercih sebeplerinden.

Cilt tipi yağlı kadınların da tercih sebebi olan pudra, sürekli makyajı tazeleme gereksinimi yaratmadan cildin yağdan dolayı parlak görünmesini engeller.

kadinlar ve pudra
kadinlar ve pudra

Pudra sürmek kadınlarda doğru yapıldığında makyajın daha profesyonel görünmesini sağlar. Peki siz pudranızı doğru sürdüğünüze emin misiniz?

Öncelikle pudra seçiminin doğru yapılması gerektiğini vurgulamalıyız. Teninize yakın renkleri seçmeniz başarılı sonuçlar verecektir. Doğru rengi seçmekte zorlanıyorsanız alın bölgenize pudrayı uygulayarak seçim yapabilirsiniz.

Eğer cildinize sadece pudra sürecekseniz öncesinde nemlendirici kremler yardımıyla nemlendirmeniz yararınıza olacaktır. Eğer pudrayı fondöten üzerine sürüyorsanız ince bir dokunuş yapmaya özen göstermelisiniz.

Pudra çeşitleri arasında günümüzde satışta olan pudralar, toz pudra ve kompakt pudradır. Toz pudralar talk pudrasına benzerken kompakt pudralar sıkıştırılmış, daha yoğun renkleri olan ve daha katı pudralardır.

Bu özelliğiyle kompakt pudralar fondöten olarak da kadınlar tarafından kullanılabilmektedir. Kompakt pudralar daha yoğun olduğu için kapatıcı özelliği olan, sıkıştırılmış ya da fırınlanmış kozmetik ürünleridir.

Toz pudralar ise kompakt pudralara göre daha hafiftir ve parlamayı önleme amacıyla makyajı sabitlemek için kullanılır.

kadinlar ve pudra
kadinlar ve pudra

Kadınların pudrayı daha başarılı ve doğru sürmesi için birkaç ipucu verilebilir. Toz pudra kadın yüzüne sünger yardımıyla sürülür.

İlk olarak T bölgesine uygulanan toz pudra kadınlarda göz altından yanaklara doğru, çene bölgesi, burun çizgisi ve alına uygulanması gerekir.

Daha sonra boyun bölgesine uygulanabilir. Kompakt pudra ise fırça yardımıyla sürülmelidir. Aynı şekilde T bölgesine uygulanan kompakt pudranın fırça ile sürülmesi makyaj malzemesinin çabuk tükenmesini de önleyerek tasarruf yapmış olur.

Pudranın cildinizde maske gibi sahte durmasını istemiyorsanız, pudrayı ince katlar halinde yüzün her bölgesine sürmelisiniz.

Pudrayı sürerken el hareketlerinizin hafif olması ve ince dokunuşlar yapmanız makyajı bozmamak adına iyi bir yöntemdir.